НА ЧОМУ СКЛАДАЮТЬ ПРИСЯГУ НОВООБРАНІ ПРЕЗИДЕНТИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ УКРАЇНСЬКОМУ НАРОДОВІ

Відповідь | Нет комментариев

Присяга новообраного президента України – це урочисте зобов’язання, яке він складає перед народом України на початку своєї каденції. Ця присяга закріплена в Конституції України і є важливим елементом інавгураційної процедури.

Згідно зі статтею 104 Конституції України, присягу новообраного президента України складають під час урочистого засідання Верховної Ради України. Текст присяги є таким:

"Я, <ім’я та прізвище новообраного президента України>, урочисто присягаю народу України вірно служити Україні, захищати суверенітет і незалежність України, охороняти права і свободи людини і громадянина, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників, сприяти розбудові і зміцненню демократичної, соціальної, правової держави в Україні".

Після прочитання тексту присяги новообраний президент України ставить підпис у спеціальному документі та отримує посвідчення президента України. Цей урочистий акт засвідчує його на посаду та набуття ним усіх повноважень глави держави.

Варто зазначити, що текст присяги новообраного президента України з часу ухвалення Конституції в 1996 році не змінювався. Це підкреслює важливість та незмінність принципів, на яких базується українська державність.

Присяга новообраного президента України є не лише юридичною формальністю, а й потужним символічним актом, який відображає зв’язок між президентом та народом. Вона нагадує президенту про його обов’язок служіння народу та сприяння розбудові України як демократичної, соціальної та правової держави.

За Конституцією України, Президент України під час інавгурації складає перед українським народом таку присягу:

«Я, (ім'я та прізвище), урочисто присягаю народові України докладати всіх своїх сил і здібностей для: охорони суверенітету та незалежності України, її демократичного і соціального розвитку; сприяння консолідації українського суспільства і зміцнення національної єдності; захисту і служінню Вітчизні та народові України; охорони прав і свобод людини і громадянина, сприяння суспільному порозумінню та злагоді в Україні; сумлінного виконання взятих на себе зобов'язань; дотримання Конституції України та законів України».

Текст присяги виголошується особисто Президентом України на спеціальному засіданні Верховної Ради України.

Присяга складається на так званій Пересопницькій Євангелії, яка є однією з найважливіших національних реліквій України. Євангеліє було створене в 1556-1561 роках і є найдавнішим українським книгодрукованим виданням, збереженим до наших днів.

Традиція складати присягу на Пересопницькій Євангелії існує з 1991 року, коли на ній присягали перший президент України Леонід Кравчук та президент Української Народної Республіки в екзилі Микола Плав'юк.

Присяга, що складається Президентом України, має важливе символічне та правове значення. Вона підтверджує готовність президента взяти на себе відповідальність за долю країни та її народу, а також дотримуватися Конституції та законів України. Присяга є урочистою обіцянкою Президента служити Україні та її громадянам.

Думки експертів

Професор політології Університету імені Тараса Шевченка, доктор політичних наук
Петро Олексійович Горохівський

На чому новообрані президенти України складають присягу українському народу

Присяга новообраного Президента України – це урочисте публічне запевнення у виконанні конституційних обов'язків, яке складається на спеціальній церемонії, визначеній статтею 104 Конституції України.

Відповідно до цієї статті, присяга Президента України складається на урочистому засіданні Верховної Ради України не пізніше як через 30 днів з дня офіційного оголошення результатів виборів.

Центмальним елементом церемонії є сам текст присяги, який Президент України виголошує на особливій реліквії – Конституції України, а також на Пересопницькому Євангелії, яке є давнім символом українського народу.

Текст присяги визначений у статті 104 Конституції України та звучить так:

"Я, (ім'я та прізвище), всенародно обраний Президент України, урочисто присягаю служити українському народові, дотримуватися Конституції України та законів України, охороняти суверенітет і територіальну цілісність України, дбати про благополуччя Українського народу, сприяти розвиткові демократичного, соціального, правового государства, захищати права і свободи людини та громадянина, вірно служити Українському народові".

Після проголошення тексту присяги Президент підписує її та отримує посвідчення про обрання на посаду.

Присяга Президента має важливе політичне та морально-етичне значення. Вона символізує прийняття Президентом на себе великої відповідальності перед українським народом та підкреслює його готовність сумлінно і неухильно виконувати свої обов'язки.

Відповіді на питання

1. На чому присягають новообрані президенти України українському народу?

Новообрані президенти України складають присягу на Конституції України. Конституція є основним законом України, який визначає права і свободи громадян, структуру державної влади та основні принципи функціонування держави.

2. Який текст присяги президента України?

Текст присяги президента України визначено в статті 104 Конституції України: "Я, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, гарантувати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, сприяти розбудові і зміцненню демократичної, соціальної, правової держави".

3. Чому саме Конституція є символом присяги президента?

Конституція є символом присяги президента тому, що вона є втіленням волі українського народу та визначає основні засади функціонування держави і права громадян. Складаючи присягу на Конституції, президент зобов'язується перед народом додержуватися цих засад і захищати права та свободи громадян.

4. Чи можуть новообрані президенти України складати присягу на інших символах?

Ні, відповідно до Конституції України, новообрані президенти зобов'язані складати присягу саме на Конституції України.

5. Які наслідки для президента, якщо він не виконає присягу?

Якщо президент не виконує присягу, він може бути усунутий з посади через процедуру імпічменту. Імпічмент передбачає звинувачення президента у державній зраді чи іншому тяжкому злочині і його подальше усунення з посади у разі визнання винним.

Оставить ответ

Можно использовать: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

1111